Jak złowić kota na wędkę?

Nie od dziś wiadomo, jak wielką frajdą dla naszego kota jest wspólna zabawa z właścicielem.  Jedną z ulubionych zabawek devona jest oczywiście wędka. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu gadżetów. Jednak który z nich będzie najodpowiedniejszy i który pozwoli nam „złowić” naszego pupila na wędkę?

 

ZNACZENIE ZABAWY W ŻYCIU DEVONA

Wędka może stanowić doskonały prezent dla naszego pupila na przykład z okazji Dnia Kota, który przypada 17 lutego, albo bez okazji – po prostu dlatego, że bardzo kochamy naszego devonka i chcemy mu sprawić przyjemność. Zabawka tego typu odpowiada na naturalny koci instynkt, który każe mu polować na wszystko, co się rusza. Wszelkie ruchliwe i małe przedmioty wyzwalają silną reakcję kota i nie pozwalają mu pozostać obojętnym, dzięki czemu nawet leniwy kanapowiec nie oprze się zabawie z wędką. A jest to bardzo istotne, ponieważ codzienna dawka ruchu (szaleńczych biegów, skoków i wygibasów) zapewnia każdemu kotu - niezależnie od jego wieku - zdrowie, dobre samopoczucie i świetną kondycję, podobnie jak sport człowiekowi. Dlatego jeśli zdrowie i długie życie twojego devonka leżą ci na sercu, spraw mu prezent w postaci wędki i baw się z nim codziennie. Tym bardziej, że regularna zabawa wzmacnia silną więź pomiędzy kotem, a jego właścicielem.

 

  

WĘDKA TRADYCYJNA

Chyba najpopularniejszą wędką, najczęściej spotykaną w sklepach zoologicznych, jest wędka złożona z plastikowego trzonka z doczepionym do niej wabikiem na sznurku, np. pluszową, piszczącą myszką, piórkami, szeleszczącą folią, kolorową wstążką, skórzanymi rzemykami czy kawałkiem futerka itp. Zabawka w naturalny sposób stymuluje kocią potrzebę czajenia się, tropienia i polowania na wyimaginowaną zdobycz. Wędki tego rodzaju dostępne są w wielu wariantach i odmianach.

 

 

   KLIKNIJ NA ZDJĘCIE I OBEJRZYJ WĘDKI

 

 

WĘDKA TELESKOPOWA

Jej mechanizm przypomina wędkę na ryby: można ją skracać i wydłużać w zależności od potrzeb nawet do dwóch metrów długości, co stanowi naturalne przedłużenie naszej ręki i chroni ją przed zranieniem pazurkami podczas zabawy z devonem. Przykładowo firma Big CATs, oferuje różne rozmiary wędki, np. małe (podręczne) są przydatne, kiedy nie mamy zbyt wiele miejsca do biegania albo chcemy zaprezentować sprawność i gibkość naszego devona na wystawie kotów rasowych. Duża wędka (XL) sprawdzi się na większej przestrzeni. Kolorowe końcówki (wabiki) można dowolnie wymieniać (np. kiedy nasz kot w końcu je „upoluje” i powyrywa piórka), dzięki czemu nasz devon nie znudzi się tak szybko, jak w przypadku wędki tradycyjnej.

 

  KLIKNIJ NA ZDJĘCIE I OBEJRZYJ WĘDKI

 

Wielką frajdą dla kociaków jest końcówka z dwoma piórkami symulująca lecącego ptaka. Dużą zaletą jest też fakt, że trzonek wędki jest odporny na złamanie, a stalowy drucik – na przegryzienie, przez co zabawka jest bezpieczniejsza w użytkowaniu. Ponadto teleskopowa budowa wędki zwiększa zakres ruchu kota (zarówno w poziomie, jak i w pionie), a równocześnie pozwala właścicielowi na zabawę w każdych warunkach i w każdej pozycji, nawet podczas siedzenia na kanapie. To ważne na przykład dla osób chorych, leżących w łóżku lub osób starszych o mniejszej sprawności fizycznej, które nie są w stanie biegać razem ze swoim pupilem po całym pokoju.

Tak niezwykłej zabawce z pewnością nie oprze się żaden kot. Jednak niezależnie od tego, którą z wędek wybierzemy, musimy pamiętać o niezbędnych środkach bezpieczeństwa i o tym, aby nigdy nie pozostawiać kotu wędki do samodzielnej zabawy bez naszego nadzoru. W przeciwnym razie za naszą chwilę nieuwagi kot może zapłacić zranieniem lub zadławieniem. A zatem bawmy się z naszym kotem jak najczęściej, ale róbmy to z głową i uważnie, a wtedy każda chwila spędzona z rozbrykanym devonem goniącym za wędką, dostarczy obu stronom prawdziwej radości.

 

                                                                                                                               

                                                                                                        KLIKNIJ NA ZDJĘCIE I OBEJRZYJ WĘDKI

 

                                           Z kocim pozdrowieniem Miau :-)                                                                                         

                                                    Anna Alochno - Janas