Devon rex w kąpieli

Kot rasy Devon rex należy do zwierząt pedantycznie czystych. Zwykle sam doskonale sobie radzi z regularną pielęgnacją własnej sierści, chociaż możemy mu nieco pomóc, od czasu do czasu przeczesując jego futro gumową szczotką. Bywają jednak sytuacje, kiedy szorstki język devona nie wystarczy. Wówczas powinniśmy pomyśleć o kąpieli.

 

KIEDY NALEŻY KĄPAĆ DEVONKA?

Devonki nie wymagają zbyt częstej kąpieli – wystarczy je kąpać raz w miesiącu, zwłaszcza kiedy śpią z nami w łóżku. Raz na jakiś czas warto przemywać ich futerka wilgotną rękawicą kąpielową. Najlepiej jest kąpać devonka wówczas, gdy temperatura otoczenia jest optymalna do samoistnego wyschnięcia futra. Jeżeli jest zimno, lepiej przełożyć kąpiel na inny dzień, aby uniknąć przeziębienia naszego pupila. Szczególnej troski wymaga devonek mający wziąć udział w wystawie kotów rasowych.  Przed wystawą kapiemy naszego pupila, aby jak najlepiej zaprezentował się przed konkursowym jury. Natomiast po powrocie z wystawy kapiemy kociaka ponownie, aby pozbyć się ewentualnych bakterii i zarazków, których mógł się on nabawić na wystawie. Czasem kąpiel zleca także lekarz weterynarii w sytuacji, kiedy kot cierpi na jakąś chorobę skóry, mocno się czymś zabrudzi albo ma dużo pcheł. Nie należy jednak kąpać młodziutkich kociąt ani seniorów.

 

PRZYGOTOWANIE DO KĄPIELI

            Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że koty z reguły instynktownie boją się wody, dlatego kąpiel nie stanowi dla nich przyjemności. Z tego powodu powinniśmy zadbać o to, aby cały zabieg był w miarę możliwości jak najkrótszy i jak najmniej stresujący. Powinniśmy działać stanowczo, lecz łagodnie zarazem. Nie można kąpać kota, który dopiero co jadł albo nie zdążył jeszcze odwiedzić kuwety. Przed samą kąpielą warto obciąć kotu pazurki, ponieważ nasz devonek może nas niechcący podrapać w czasie mycia. Aby uniknąć rozchlapywania wody na podłodze, do wanny wkładamy miskę. Zalecamy używanie miski, ponieważ devonek będzie się czuł bezpieczniej, stojąc w mniejszej, ograniczonej przestrzeni. Odpowiednio wcześniej przygotuj wszystko, co będzie ci potrzebne: gąbkę, szampon i ręcznik. Nie wolno używać szamponów i mydeł dla ludzi, ponieważ zawarte w nich substancje zapachowe mogą podrażnić skórę kota. Polecamy szampony antybakteryjne specjalnie przeznaczone dla kotów, np. Hexoderm, czyli dermokosmetyk, który reguluje mikroflorę skóry, stabilizuje jej pH i zapobiega wysuszaniu skóry, pozostawiając na niej ochronną warstwę tłuszczowo-białkową. Do kąpieli kotów białych zaleca się szampony o właściwościach wybielających.

 

KĄPIEL DEVONKA

Najpierw koniecznie sprawdź temperaturę wody i napuść niewielką ilość wody do miski (do połowy wysokości kota). Kiedy już wszystko przygotujesz, przynieś kociaka do łazienki i na wszelki wypadek zamknij drzwi (nie rób tego wcześniej, aby niepotrzebnie nie denerwować kota). Nie próbuj stawiać devonka bezpośrednio pod strumieniem wody ani zanurzać głęboko, aby nie przestraszyć zwierzaka.  Kiedy włożysz kota do miski, przytrzymuj go za kark, aby go uspokoić. Delikatnie i z wyczuciem stopniowo zwilżaj sierść mokrą gąbką. Potem równomiernie rozprowadź na całym ciele i wmasuj specjalny szampon dla kotów (dostępny w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych), uważaj jednak, by nie dostał się on do oczu, uszu i pyszczka. Potem bardzo dokładnie spłucz devonka, ponieważ niespłukane resztki środka myjącego mogą wywołać swędzenie lub podrażnienie skóry kota. Na koniec owiń kota w ręcznik i wysusz jego sierść. Po kąpieli zaleca się również wyczyszczenie uszu devonka. Kiedy jest już po wszystkim, pozostaw pupila w ciepłym i wolnym od przeciągów pomieszczeniu i daj mu czas, aby odpoczął i doszedł do siebie po całej operacji. 

                                                                                                                                Miau :-)   Anna Alochno - Janas