Skoro trafili Państwo na naszą stronę zapewne poważnie zastanawiacie się nad kupnem małego devonka. Pamiętajcie, że koty tej rasy mając zapewnioną dobrą opiekę  potrafią dożyć nawet do 20 lat. Devony Rexy raczej nie cierpią na żadne choroby charakterystyczne dla danej rasy, które mogą skrócić mu życie przedwcześnie. Dlatego Wasza decyzja o zakupie kociaka tej rasy musi być dokładnie przemyślana i zaakceptowana przez wszystkich domowników. Z przyjemnością przedstawimy Wam rasę w której sami się zakochaliśmy. Czujemy się w obowiązku również uprzedzić Was, że rasa ta jest mocno uzależniająca. My jesteśmy tego najlepszym przykładem. Mając jednego devonka, chce się mieć kolejnego. To cudowny przyjaciel człowieka. Żaden inny kot nie potrafi się tak do nas przywiązać jak Devon Rex.

Charakterystyka Devon Rex

       Devon Rex to kot zupełnie inny niż przedstawiciele pozostałej kociej arystokracji. Często nazywane są kotami „kosmitami”, czy „E.T.” Ich orientalny wygląd jest tak charakterystyczny, że ciężko przejść obok nich obojętnie, tak aby nie spojrzeć na ich wielkie uszy, migdałkowe oczy, czy niezwykłe futerko, pofalowane jak u młodej owieczki.

        To czego nie widać na pierwszy rzut oka, to cudowny charakter. Devonek to kot z temperamentem. Jest bardzo inteligentny, posłuszny i ciekawski. Bardzo szybko się uczy. Kociaki te są bardzo wesołe, spokojne i wyjątkowo łagodne, nie mające w sobie odruchów agresji. Są one przez to doskonałym kompanem do zabaw z dziećmi. Nasze dzieci wprost uwielbiają mieszkające z nami devonki. Niewiekie rozmiary nawet dorosłego kota ( ok. 2,0 kg do 3,5 kg) sprawiają, że często są one noszone przez dzieci na rękach. Towarzyszą im praktycznie wszędzie zarówno podczas zabawy, nauki, kąpieli jak i snu. Kociaki tej rasy nie lubią być same, tęsknią za swoimi właścicielami nawet jeśli mają inne zwierzęta do towarzystwa.

         Mają charakter tak samo niezwykły jak i wygląd. Są to koty o „psim” usposobieniu. Ciesząc się merdają ogonem, lubią aportować, chodzą na smyczy, a niektóre nawet szczekają. Devony często rozmawiają ze swoimi właścicielami. No i oczywiście bardzo często mruczą okazując swoje zadowolenie. Jeden z moich kociaków mruczał nawet podczas obcinania pazurków. Widocznie wyobraził sobie, że jest u kociej manikiurzystki.     

        Rasa ta jest bardzo ciekawska i lubi być wszędzie tam, gdzie się coś dzieje. Osobiście przypominają mi też małe małpeczki. Są pocieszne, figlarne i jak tylko mogą „jeżdżą” na ramieniu swojego opiekuna. W końcu stamtąd lepiej wszystko widać. Uwielbiają towarzystwo ludzi, dlatego są zawsze tam gdzie jego współmieszkańcy. Wstają razem z pierwszym domownikiem i idą spać z ostatnim. Nasze devonki asystują nam przy wszystkich domowych czynnościach.

        Koty tej rasy są doskonałymi termoforami. Fakt posiadania krótkiego futerka powoduje, że sprawiają wrażenie cieplejszych od innych ras. Z tego też powodu są bardzo ciepłolubne i uwielbiają wtulać się w swojego opiekuna oraz wygrzewać się w słoneczku na parapetach, kaloryferach, dekoderach, czy przy kominku. Warto wiedzieć, że Devony Rexy długo dojrzewają, a ich wygląd kształtuje się dopiero w wieku 2 – 3 lat. Koty te doskonale potrafią zjednać sobie ludzi, nawet tych którzy wcześniej nie lubili kotów. Świetnie radzą sobie również z zaskarbianiem miłości innych domowych pupili nawet dużo większych od siebie psów.

Pielęgnacja i utrzymanie

Devony rexy to rasa bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Ich krótkie futerko prawie wcale nie linieje przez co nie mamy problemu z pozostawianymi włosami na meblach czy ubraniach. Jest to nieodzowną zaletą zwłaszcza dla Pań domu. Sporadycznie wyczesanie futerka w zupełności jest wystarczające. Devony wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką, czy ręczniczkiem. Kota wystarczy wykąpać raz w miesiącu w specjalnych szamponach, najlepiej poleconych przez weterynarza lub hodowcę. Więcej pielęgnacji wymagają uszy i oczy devona rexa. Należy je czyścić specjalnymi środkami, solą fizjologiczną lub po prostu letnia przegotowaną wodą. Devony rexy to rasa bardzo odporna i rzadko choruje. Należy jednak pamiętać, że źle znoszą chłód. Powinny być trzymane wyłącznie w domu.