ANGIELSKI KOT

     Devon Rex to rasa która wzbudza swoje zainteresowanie nie tylko niesamowitym wyglądem, ale i swoim charakterem. Jest rasą stosunkowo młodą. Powstała z naturalnej mutacji kota domowego.  Pochodzi z Anglii z hrabstwa Devonshire.

     W  roku 1960 roku miłośniczka kotów Pani Beryl Cox mieszkająca w miasteczku Buckfastleigh w hrabstwie Devonshire często dokarmiała koty między innymi na terenie niedalekiej nieczynnej kopalni cynku. Zauważyła tam dziwnego kocura o pofalowanej sierści. Po jakimś czasie okazało się, ż    e jedna z jej podopiecznych urodziła kocięta. W miocie tym urodził się bardzo dziwny  kocurek  dymny z kędzierzawym futerkiem. Pani Cox postanowiła go zostawić i nadała mu imię Kirlee. Kociak wyrósł na niesamowitego kocura z  szeroką głową o wyglądzie skrzata. Kirlee miał niesamowity jak na kota charakter oraz psie usposobienie, chodził na smyczy, machał ogonem i balansował na linie.

     Pani Cox początkowo sądziła, że jest to kot rasy Cornish Rex , więc postanowiła skontaktować się z mieszkającą niedaleko właścicielką pierwszego Cornish Rexa  kota Kalibunkera. Pokryły one kędzierzawą córkę Kalibunkera Kocurkiem Kirlee. Wbrew oczekiwaniom  z  tego skojarzenia urodził się miot kotów z prostym futerkiem.  Okazało się, że za okrywę obu kotów odpowiadają różne geny, co wykluczyło, iż może to być ta sama rasa.


     W miotach Kirlee i kotek domowych zdarzały się kocięta z kręconym futerkiem. Pani Cox postanowiła więc pokryć nim jego  córkę z kędzierzawym futerkiem. To okazało się początkiem sukcesu i powstaniem nowej rasy Devon Rex. W celu poszerzenia materiału hodowlanego koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmańskimi i brytyjskimi. Od roku 1965 koty te zaczęto pokazywać na wystawach kotów. Rasa ostatecznie została w 1967 roku uznana przez GCCF.

WYGLĄD DEVON REXA

        Idealny Devon Rex jest to kot średniej wielkości o mocnej, ale drobnej i szczupłej budowie ciała z szeroką piersią. Dorosłe koty tej rasy ważą od 2 kg do 3,5 kg. Orientalny wygląd Devona Rexa  sprawia, iż  nazywane są często „kosmitami”. Wadą u kota tej rasy jest brak muskulatury lub zbyt krępe ciało.

      Głowa devona jest krótka w kształcie klina z odstającymi policzkami. Mordka rexa powinna być krótka z mocnym podbródkiem i równie krótkim nosem. Stop powinien być wyraźnie zaznaczony, przechodzący w płaską czaszkę. Niepożądana jest wąska głowa.

       Oczy devona są w formie migdałków, bardzo duże i szeroko rozstawione. Ich kolor musi być czysty i błyszczący. Zewnętrzne krawędzie oczu winny być skierowane w kierunku nasady uszu.

       Uszy devona powinny być wielkie i głęboko osadzone, na końcach zaokrąglone, pokryte delikatnym futerkiem. Wadą są małe lub wysoko osadzone uszy.
W przeciwieństwie do pozostałych ras kotów ich wąsy i brwi powinny być krótkie lub średniej długości i poskręcane.    

  Jego sierść jest bardzo krótka, miękka i pofalowana. Prawie nie linieje. Dopuszczalne są też włosy ościste oraz słabe owłosienie pod brzuchem. Jednakże  preferowane są devony o mocnym owłosieniu również  w tej części ciała. Błędem jest, gdy sierść nie jest pokręcona lub odstająca. Nieowłosione, gołe miejsca u kociąt są wadami. U dorosłych kotów to już poważny problem.

      Zarówno szyja, nogi jak i ogon są bardzo długie i szczupłe. Ogon spiczasto zakończony i dobrze owłosiony. Niepożądany jest ogon krótki i nieowłosiony lub owłosiony zbyt mocno. Przednie nogi powinny być lekko wygięte w ( ). Małe owalne łapki.

      Do hodowli dozwolone są wszystkie kolory z dowolną ilością białego. Pamiętajmy jednak, że Devon Rex dojrzewa dość długo. W pełni ukształtowane są dopiero w wieku 3 lat. Jego wygląd w tym okresie bardzo się zmienia i nawet z łysego kociaka możemy mieć niezłego futrzaka. Jest to przede wszystkim kwestia genów.