PRZYGOTOWANIE DEVON REX-a DO WYSTAWY

    Przygotowanie kota do wystawy jest bardzo ważne, bo świadczy nie tylko o kocie, ale o samym opiekunie. Kot rasy Devon Rex nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych w przygotowaniu do wystawy.  Podstawa jest czysty i zdrowy wygląd. Tak naprawdę o kota dbamy przez cały czas. Bawiąc się z nim i spędzając wolny czas dbamy o jego socjalizację i dobrą kondycję, dostarczając mu codziennie odpowiedniej jakości karmę oraz odbywając odpowiednie szczepienia, czy kontrole weterynaryjne dbamy o jego zdrowie i dobrą jakość futra. 

     Jednak każdy z nas chce, aby nasz kociak zaprezentował się jak najlepiej sędziom, innym hodowcom oraz zwiedzającym. Na pewno niezbędną rzeczą  o której należy pamiętać jest obcięcie pazurków. Należy to robić specjalnymi cążkami. Jeśli nie wiemy jak to robić warto na początku poprosić weterynarza, aby pomógł nam w tym zabiegu.  Bez tego żaden kot nie zostanie wpuszczony na wystawę. Warto też około tygodnia przed wystawą wykąpać kota w specjalistycznym szamponie.  Trzeba też pamiętać o czyszczeniu oczu i uszu kota za pomocą patyczków i wacików oraz  soli  fizjologicznej lub specjalistycznych płynów przeznaczonych do tych czynności. Należy to robić delikatnie, aby nie skrzywdzić kota. Możemy też przeczesać futro kota specjalną rękawicą. Warto zabrać kosmetyczkę z przyborami naszego pupila na wystawę, aby w razie co mieć ją pod ręką. To wszystko co możemy zrobić dla naszego devonka. Po odbyciu tych zabiegów będzie na pewno prezentował się rewelacyjnie.

KLATKA WYSTAWOWA

        Poza przygotowaniem kota na wystawę przygotowanie klatki wystawowej jest  rzeczą która na początku nie jednej osobie spędza sen z powiek. Chcemy, aby nie tylko nasz kociak prezentował się okazale, ale miejsce w którym będzie było również najpiękniejsze i wyjątkowe.

        W tym celu musimy przygotować sobie dekoracje klatki wystawowej. Standardowo zgłaszając kota na wystawę mamy przydzieloną klatkę pojedynczą o wymiarach ok. 70 cm/70 cm/ 60cm. Stanowi ona połowę klatki wystawowej i przeważnie współdzielimy ją z innym kotem. Mamy możliwość dokonania dopłaty, aby otrzymać całą klatkę ( liczona jak dwie pojedyncze). Cała klatka ma wymiary ok. 140 cm / 70 cm / 60 cm.

DOKUMNETY DO ZABRANIA NA WYSTAWĘ

Przed wyjazdem na wystawę sprawdź czy masz wszystkie niezbędne dokumenty. Są to:
- książeczka zdrowia kota z aktualnymi sczepieniami. Sczepienia powinny być dokonane nie później niż rok i nie wcześniej niż miesiąc przed wystawą,
- aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia kota wydane przez lekarza weterynarii nie wcześniej niż 3 dni przed wystawą ( tylko jeśli jest wymagane przez      organizatora wystawy),
- oryginał dowodu opłaty zgłoszenia kota na wystawę  ( opłaty można też dokonać na wystawie, jednak jest ona przeważnie wyższa),
- oryginał zgłoszenia na wystawę ,
- kopia rodowodu kota ( warto mieć na wszelki wypadek.

     Jeśli masz wątpliwości, czy wszystkie dokumenty Twojego kota są w porządku, skontaktuj się ze swoim klubem lub organizatorem wystawy. Zapewne udzielą Ci fachowej porady.

       Na spodzie klatki powinniśmy położyć coś sztywnego np. kawałek wykładziny, dywaniku lub ostatecznie zwykły karton. Brak usztywnienia może powodować wpadanie kota w otwory spodnie klatki ( są one często nieco większe od pozostałych). Co mniejsze kociaki znajdują sobie w nich również drogę ucieczki. Na ścianki boczne powinniśmy uszyć zasłonki, które dadzą kotu trochę intymności i oddzielą go od sąsiada. Na przód klatki powinna być uszyta krótka firanka ozdobna, która będzie dekoracją i jednocześnie uwidoczni kota zwiedzającym. Warto na przód klatki założyć siatkę ( np. na owady), aby ustrzec naszego kota przed nadmiernie ciekawskimi zwiedzającymi, którzy często wsadzają palce do klatki. Siatka jest niewidoczna, także absolutnie nie przeszkadza w oglądaniu naszego pupila. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby nie zasłonić numeru naszego kota, który musi być również widoczny na przodzie klatki. Również należy uszyć firankę, którą przykryjemy klatkę na górze. Na wierzchu klatki możemy ustawić jakieś dodatkowe dekoracje typu wizytówki, zdjęcia kota, puchary itp.

       Warto też przed nałożeniem dekoracji i wsadzeniem kota do klatki zdezynfekować ją odpowiednim środkiem. Pomoże to uchronić naszego kociaka przed załapaniem jakiejś choroby której nosicielem mógł być poprzedni użytkownik klatki. Oczywiście wszystkie koty biorące udział w wystawie przed wpuszczeniem na salę wystawową podlegają obowiązkowej kontroli weterynaryjnej. Niestety zdarzają się przypadki , iż koty przywożą z wystaw choroby. Także jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć. Ostatecznie można też kupić swoją klatkę i ustawić ją w wydzielonym nam miejscu na złożonej klatce.

         Do klatki warto włożyć kociakowi przytulne legowisko. Niektóre z kociaków lubią hamaczki które można łatwo w klatce zawiesić. Warto też włożyć kotu ulubioną zabawkę, aby mu się nie nudziło, a jednocześnie zrelaksuje ona kociaka. Należy oczywiście też pamiętać o wodzie i jedzeniu. Podajemy karmę którą stosujemy na co dzień. Można kupić specjalne uchwyty z miseczkami na wodę i karmę do powieszenia wewnątrz klatki. Dzięki temu kot ma więcej miejsca. Pamiętajmy też o kuwecie. Nie musi stać ona przez cały czas wewnątrz klatki, ale musimy ją od czasu do czasu wkładać kotu, aby mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Niektóre koty podczas wystawy nie załatwiają się wogóle.

PRZYJAZD NA WYSTAWĘ

        Jeśli mamy kompletne dokumenty oraz kota spakowanego w transporterku możemy jechać na wystawę. Godziny w jakich musimy się zjawić są określone przez organizatora wystawy. Najlepiej przyjechać trochę wcześniej, aby spokojnie móc się rozpakować, udekorować klatkę oraz przygotować kota. Devon Rex jest w Kategorii III i przeważnie oceniany jest pod koniec, także raczej nie musimy martwić się, że nie zdążymy, ale jednak lepiej być gotowym na czas.

        Wchodząc na wystawę w pierwszej kolejności podlegamy kontroli weterynaryjnej. Przedstawiamy Książeczkę zdrowia kota oraz jeśli jest taki wymóg również zaświadczenie weterynaryjne. Weterynarz sprawdza również stan zdrowia naszego kota oraz obcięcie pazurów. Po stwierdzeniu, iż kot jest zdrowy, możemy zostać wpuszczeni na wystawę. W tym celu musimy udać się do punktu organizatora, który sprawdzi uiszczenie opłaty oraz wyda nam kopertę z numerem kota, katalogiem wystawy oraz kartę identyfikacyjną wystawcy, dzięki której możemy bezproblemowo poruszać się na terenie wystawy. Przy wejściu na wystawę powieszone jest rozmieszczenie numerów klatek z podziałem na sektory, w celu łatwiejszej ich identyfikacji. Skorzystanie z tej rozpiski ułatwi nam odszukanie naszej klatki.

SĘDZIOWIE

       Po wejściu na teren wystawy, odnalezieniu naszej klatki, udekorowaniu i umieszczeniu w niej kociaka warto zorientować się jacy sędziowie będą oceniać koty. W katalogu wystawy mamy informacje o wszystkich kotach biorących udział w wystawie, z podaniem numeru kota, imieniem wraz z przydomkiem hodowlanym, wystawcą, datą urodzenia, kolorem oraz płcią. Jesteśmy też przydzieleni do danej kategorii, klasy wystawowej oraz grupy. Zawsze musimy sprawdzić zgodność danych naszego kota ujętych w katalogu. Jeśli są jakieś niezgodności musimy zgłosić to do organizatora.

       Rasa Devon Rex znajduje się w Kategorii III i jest opisywana jako DRX. Są to dla nas bardzo ważne informacje, ponieważ wg tego podziału jesteśmy też przydzielani do danego sędziego. Informacje o sędzim który będzie oceniał naszego kota znajdziemy przy stolikach sędziowskich. Stoliki są opisane numerami oraz mają podane imiona i nazwiska sędziów. Są tam również wywieszone szczegółowe listy z przydziałem kotów poszczególnych ras z podziałem na grupy kolorystyczne. Lista ta czasami jest umieszczana również w katalogu. Kolejność oceny kotów jest zazwyczaj taka sama jak na liście.

OCENA SĘDZIOWSKA

      Kota do oceny najczęściej przynosi właściciel i on sam prezentuje go sędziemu. Musimy uważnie śledzić przebieg wystawy, aby nie spóźnić się z przyniesieniem kota do oceny. Czasem właściciela wyręczają stewardzi ( osoby z obsługi ringu, najczęściej ubrani w jednakowe koszulki). Sędzia ogląda kota i swoje uwagi wpisuje do karty oceny, którą wraz z dyplomem wystawca otrzymuje pod koniec wystawy. Ocena sędziego dokonywana jest zgodnie ze standardem danej rasy. Podczas oceny sędzia omawia ocenianego kota. Wystawca nie powinien komentować oceny sędziego. Pamiętaj, że ocena sędziego jest jedyna i niepodważalna.